Yılsonu primlerinde hilelere dikkat

Yılsonu primlerinde hilelere dikkat

02 Nisan 2020

FAC Yönetim Kurulu Başkanı Baki Toraman, son yıllardaki denetimlerinde prim hilelerine çok sık rastladıklarına dikkat çekti. Toraman, satışçıların kasım ve aralık ayında kestiği faturaların, ocak ayında geri dönüp dönmediğinin takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Satış ağırlıklı görevlerde, çalışanların motivasyonlarını ve satış payını artırmak için kullanılan kota ve prim uygulamalarında yapılan hileler, şirketlerin hile sıralamasında ön sıraları zorlayacak gibi görünüyor.

Türkiye genelinde 8 bölgede 40'tan fazla il temsilciliği ile şirketlere hile denetimi hizmeti veren Fraud Audit Corporation (FAC) Yönetim Kurulu Başkanı Baki Toraman, yaşadıkları hile örneklerinde 'prim hilelerinin sayısının arttığına dikkat çekti.�

Toraman, gereken kotayı yakalayamayan satış elemanlarının prim yüzdelerini artırmak için, iki farklı sahtecilik yöntemi uyguladıklarını ortaya çıkardıklarını anlattı. Toraman, tespit ettikleri vakalarda satıştan sorumlu kişilerin, kotalarının ortalama yüzde 15 ila 20’si oranında hileli satış yapabildiğini de aktardı. Bu hilelerin yöntemi olarak, sahte satışlar ve satış rakamları üzerinde oynama olduğunu belirten Toraman, şunları anlattı:

“Yıllık satışlarda kota uygulaması olan şirketlerde, sahte satışların yoğun olduğunu tespit ettik. Olmayan satış, olmuş gibi gösteriliyor. Satış elemanı, yılın ikinci yarısından sonraki aylarda normal satışlarını dikkate alarak, yılsonuna kadar kotayı dolduramayacaklarını düşünüyor. Sahada oldukları için, alıcı firmalarla beşeri ilişkileri güçlü oluyor. Bu ilişkilerini kullanarak, yılın kasım ve özellikle aralık aylarında alıcıya hayali sipariş formu yarattırarak, satış gerçekleştiriyorlar. Yılın ilk ayına gelindiğinde ise, alıcı firma satılan ürüne bir kusur bularak iade ediyor. Hilekar amacına ulaşıyor ve belirlenen kotayı yakaladığından prim onun en doğal hakkı oluyor.”

 

Hürriyet Ekonomi