KOBİ'ler de yabancı yatırımın merkezi olabilir

KOBİ'ler de yabancı yatırımın merkezi olabilir

18 Eylül 2020

KOBİ'ler de yabancı yatırımın merkezi olabilir

FRC Yönetim Kurulu Üyesi Baki Toraman, yeni TTK'nın getirdiği özel denetim sayesinde, kaliteli mali bilginin oluşumuna imkan veren KOBİ'lerin de yabancı yatırımın merkezi olabileceğine dikkat çekti.

İSTANBUL - "Türkiye'nin ilk hile denetim şirketi" Fraud Research Corporation (FRC) Yönetim Kurulu Üyesi Baki Toraman, etkin iç ve dış denetim sağlayabilen KOBİ'lerin değerinin artarak, yabancı sermayenin odağı haline gelebileceğini belirtti.

Toraman, yaptığı açıklamada, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) getirdiği hükümlerle, etkili iç ve dış denetim sağlayabilen şirketlerin, artık küresel piyasaların dilini konuşmaya başlayabileceğini kaydetti.

Pek çok şirkette finansal raporlamaların ve denetimlerin daha önce dünya standartlarında olmadığına işaret eden Toraman, "Yeni TTK ile ilgili süreç, yabancı sermayenin ülkeden gitme tehdidiyle hızlandırıldı. Türk şirketleri yabancı yatırımcının ilgisini çekmiyordu. Çünkü etkin denetimin yapılmadığı yerde, kurumsallık da yoktu. Artık özel denetim sayesinde, kaliteli mali bilginin oluşumuna imkan veren KOBİ'ler de yabancı yatırımın merkezi olabilir" ifadelerini kullandı.

Baki Toraman, özel denetim işlevinin, güvenilir bilgi sağlamasının yanı sıra aynı zamanda yol gösterici ve şirketin bir nevi kılavuzu olacağını vurguladı.

Yeni TTK ile getirilen kurumsallaşma sürecinin, ek maliyetleri de beraberinde getireceğini kaydeden Toraman, bu maliyetin şirketin ölçeğine göre, 25 bin ila 35 bin avrodan başlayacağını ve milyon avroları bulabileceğini bildirdi.

Toraman, şirketlerin bu ek maliyet yükünü taşımakta güçlük çekebileceğini dile getirerek, "Ancak 1 Temmuz 2012 sabahı öncesinde hile yolu ile kaybettikleri rakamın yanında, denetimin yükü devede kulak bile olamaz" değerlendirmesinde bulundu.

Baki Toraman, bu maliyetleri yönetmenin en doğru yolunun kurumsal yönetim ilkelerini bir bütün olarak uygulamak olacağını belirterek, "Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı" ile borsaya açılan KOBİ'lere 100 bin liraya kadar devlet desteği verileceğini, KOBİ'lerin yüzde 50 ila 60 oranlarına varan bu destek yardım programını mutlaka yakından takip etmeleri gerektiğini bildirdi.

(AA)