EKONOMİYİ DEĞERLENDİREN TORAMAN” 2018´DE ZOR GÜNLER BEKLİYOR

EKONOMİYİ DEĞERLENDİREN TORAMAN” 2018´DE ZOR GÜNLER BEKLİYOR

23 Eylül 2020

ÇAĞSİAD İstanbul Şubesi, Eğitim Komisyonu tarafından organize edilen, “Daralan Dünya Ekonomisinde Türkiye” konulu farkındalık eğitim seminerinde konuşan Fraud Audit Corporation-FAC Yönetim Kurulu Başkanı Adli Muhasebe Uzmanı Baki Toraman ” Türkiye´nin ekonomik olarak Mart 2018 den itibaren zor günler bekliyor” dedi.

AĞSİAD İstanbul Şubesi, Eğitim Komisyonu tarafından organize edilen, “Daralan Dünya Ekonomisinde Türkiye” konulu farkındalık eğitim semineri yapıldı. ÇAĞSİAD İstanbul Şubesinde gerçekleştirilen eğitimde, Genel Merkez Yöneticileri ve üyelerin yanı sıra  İstanbul Şube Başkanı İsmail Ali Şahin, katılım sağlayan üyelere teşekkür etti. Moderatörlüğünü Cenk Zeren´in yaptığı toplantıya Genel Başkan Sakine Tayanç´ın da katılım sağlarken, seminer, Işık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal İbiş, Fraud Audit Corporation-FAC Yönetim Kurulu Başkanı Adli Muhasebe Uzmanı Baki Toraman ve Mali Müşavir Kemal Güneş birer sunum yaptı.   

Ülke ve dünya ekonomisinin değerlendirildiği “Daralan Dünya Ekonomisinde Türkiye” konulu seminerde, geleceğe dair izlenmesi gereken yollar ile ekonomik kazançlar ve yaşanabilecek kayıplar konuşmacılar tarafından ele alınarak, dernek üyelerini bilgilendirdi. 

 

Konuşmasında Işık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal İbiş “nasıl düşünürsek öyle yaşarız” sözleri ile  “ekonomik gelecek kaygısını çalışarak ve pozitif düşünce ile yeneceğiz” diyerek dernek üyeleri iş adamlarını olumlu düşünmeye davet etti.

Panelistlerden, Fraud Audit Corporation-FAC Yönetim Kurulu Başkanı Adli Muhasebe Uzmanı Baki Toraman ise, “dünya ekonomisine yön veren ABD´nin kasım ayında vergide reform yaparak iş adamlarını kendi ülkelerine yatırım yapması hedefiyle kasım ayında vergide reforma gittiğini aynı zaman da daha önceden de açıkladığı finansal tablolarda daralmaya gitme düşüncesinin gelişmekte olan ülkeleri ve ülkemizi etkileyecektir” dedi. Toraman “Bu daralma da Türkiye´nin ekonomik olarak Mart 2018 den itibaren zor günler beklediğini buna neden olarak da, kredi garanti fonundan geri ödeme takvimi olması sadece nedenlerden bir tanesidir” dedi.

Mali Müşavir Kemal Güneş ise yaptığı konuşmasında vergi yükümlüğünün yanı sıra cari açıktaki dengesizlikler ile durdurulamayan döviz yükselişinin dikkat edilmesi gerektiğine değinerek  ” yatırımları yaparken dikkatlerin en yüksek seviyede olması gerektiğini” ifade etti.

Dernek üyelerinin sorularını cevaplayan panelistlere etkinlik sonrasında plaketlerini ÇAĞSİAD Genel Başkanı Sakine Tayanç, ÇAĞSİAD Genel Başkan Yardımcısı Naci Toprak ve ÇAĞSİAD İstanbul Şube Başkanı İsmail Ali Şahin takdim etti.