Dr. Baki TORAMAN Kimdir?

1978 Niksar doğumlu, evli ve iki çocuk babasıdır.
36 yıldır İstanbul Maltepe’de yaşıyor.

Eğitim Hayatı:
Doğduğu Güzelyayla Köyünde başlayan eğitim ve öğretim hayatının; ilköğretim, ortaokul ve lise eğitimini Maltepe’de tamamlamıştır. Lisans eğitimini İSMMMO Akademi ve York University İşletme Bölümünde tamamlamış, akabinde York University İşletme  (MBA) dalında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra International Dublin University’de Adli Muhasebe ve Hile Denetimi (Forensic Accounting and Fraud Audit) alanında doktora yapmıştır.

İş Hayatı:
Adli Muhasebe Uzmanı ve Fraud Audit Corporation (FAC) Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Baki Toraman, ilk olarak 1997 yılında SMMM stajyerliği ile mesleğe adım atmış olup sonrasında Adli Muhasebe (Hile) Denetçiliği ve Kobi Danışmanlığı alanında almış olduğu uzmanlık eğitimi sayesinde yapmış olduğu Mali Müşavirlik mesleğini daha üst seviyeye taşıyarak 2010 yılı itibari ile; özellikle Hile Araştırmacılığı, Hile İncelemeciliği, İç Kontrol, İç Denetim, Kurumsal Yönetim, Bilirkişilik ve Uzman Şahitlik statüleri ile görevini sürdürmüş ve halen sürdürmektedir. Dünyada hızla gelişen ve çeşitlilik gösteren ekonomik koşullar; şirket ihtiyaçlarının da çeşitlenmesine zemin hazırlamış, suiistimal denetimleri önem arz etmeye başlamıştır. Bu önemin üzerinde duran Baki Toraman; kendi uzmanlık alanına geniş imkan veren ve şirketlerin sürdürülebilir sağlığını gündeme getiren, özellikle de Suiistimal Denetim Hizmetlerine yönelik, ilk Aktif Hile Denetim Şirketi olan, Fraud Audit Corporation-FAC A.Ş’yi 2012 yılında kurmuştur.

Toraman, University of Northwest Türkiye Direktörlüğü Adli Muhasebe Bölüm Başkanlığı ve aynı zamanda TÜRMOB eğitmenliği görevini yürütmektedir. Baki Toraman’ın köşe yazarlığı yapmış olduğu yerel yayım ve internet basınında kendi imzasını taşıyan yazıları da bulunmaktadır. Ayrıca, kendisinin hazırlayıp sunmuş olduğu Baki Toraman ile Ekonominin Nabzı adlı bir de TV Programı vardır. Baki Toraman; uzmanlık alanına ilişkin bu güne kadar yaklaşık 56 ilde farkındalık seminerleri düzenlemiş, bu sayede 22.000 kişiden daha fazla katılımcıyla buluşmuştur. Katılımcıların ilgi ve ihtiyaçlarından yola çıkarak kaleme almış olduğu Gazi Kitabevi’nden yayımlanan “Uluslararası Adli Muhasebe” adıyla mesleki kitabı bulunmaktadır.

Uzmanlık Alanları:
Mali Müşavir, Adli Muhasebe ( Hile Denetimi), Adli Belge İnceleme Uzmanı, KVKK Uzmanı, Kobi Danışmanlığı ve Bilirkişilik.

Siyaset ve STK Hayatı:
Gençlik Kolları Başkanı olarak başladığı siyasi yaşamına, 24 yıldır devam etmektedir.

Uluslararası Suiistimal İnceleme Uzmanları Derneği (ACFE Türkiye)’nin bir dönem Yönetim Kurulu Üyeliği ve Denetleme Kurulu Başkanlığı, Maltepe Spor Başkan Yardımcılığı,  İstanbul Tokatspor ve Kartal Lions Kulübü 2021-2022 Dönem Başkanlığı görevinde de bulunan Toraman; şu anda Gülsuyu Spor Yöneticiliği görevini yürütmektedir.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği STK ve Aile Şirketleri Çalışma Grubu Komitesi, Türkiye Kalite Derneği ile birçok Sivil Toplum Kuruluşlarında üyeliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de iller bazında bir STK olarak Tokatlı Sanayici İş Adamları Derneği’nin İstanbul Şubesi Başkanlığı’nı yürütürken bir ilke imza atarak “Ekonomi Zirvesi” de gerçekleştirmiştir. Başarılı çalışmaları nedeniyle TOSİAD Genel Merkez Yönetiminde de görev almıştır.

Toraman, 2017 yılında Bussiness Channel Türk izleyicileri tarafından “Business Channel Bilirkişilik Ödülü” ve Yeni Maltepe Gazetesi okuyucuları tarafından “Sporun Yükselen Değeri Ödülü”, Katılımcı Maltepe Gazetesi okurları tarafından ‘Üstün Katılımcılık Ödülü’ ile 2021-2022 Dönemi “Türk Lions Fahrettin Kerim Gökay Hizmet Gönüllüsü Ödülü”ne layık görülmüştür.